| Camera | 13MP Main, 12MP Font Camera | |
|---|---|---|
| Display | 11.0 Inches AMOLED Display | |
| Sim | Nano-SIM | |
| OS | Android 13, One UI 5.1 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) | |
| RAM | 8GB,12GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB ROM | |
| Battery | 8400 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Samsung Galaxy Tab S9 |
|---|---|
| Model | Galaxy Tab S9 |
| Price | Tk 100,000 |
| Brand | Samsung |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, July 26 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2023, August 11 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~274 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~274 ppi density) |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | 13MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.4 |
|---|---|
| Secondary Camera | 12MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 254.3 x 165.8 x 5.9 mm (10.01 x 6.53 x 0.23 in) |
|---|---|
| Body Weight | 498 g (1.10 lb) |
| Body Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Body Color | Beige, Graphite |
| Operating System | Android 13 |
|---|---|
| OS Version | Android 13, One UI 5.1 |
| CPU | Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB ROM |
|---|---|
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 8400 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.2, magnetic connector |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Display: 6.7 Inches Dynamic LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 2400 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 4900 mAh Battery
View Details →
Display: 1.92 Inches LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 542 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 108MP+8MP+5MP+2MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Flyme
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED capacitive Display
Camera: 200MP+8MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.92 inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S8
RAM: No
OS: watchOS 9.0
Battery: Non-removable Li-Ion
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon
RAM: 8GB,12GB,16GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 inches Fluid AMOLED Display
Camera: 64MP+16MP+5MP+2MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 875 (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →Display: 6.57 inches AMOLED Display
Camera: 16MP+16MP+12MP main, 16MP front
Chipset: Google Tensor (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Battery
View Details →